Haber

Antalya Kaleiçi Marina’da Mendirek Çatlakları Tehlike Yaratıyor

Antalya’nın tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda bulunan 40 yıllık mendirekteki derin çatlaklar gün geçtikçe büyüdü. Çatlakların 1 yılda 5-6 santimetre genişlediğini belirten DenizTemiz Derneği (TURMEPA) Antalya Şube Başkanı İzzet Ünlü, “Burası için acil eylem planı yapılmalı. Yavaş yavaş çökmeye başlıyor. Dalga hareketi ve zamanla , mendireğin zemini boşalır.”

Helenistik dönemden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi Kaleiçi’nde; Eşsiz manzaralı marina ve iskelede 2018 yılından beri görülen tehlike devam ediyor. Kaleiçi Yat Limanı Kooperatifi üyesi kayıkçılar ve TURMEPA Antalya Şubesi yöneticileri, her gün on binlerce kişinin denizi, marinayı ve Kaleiçi’ni seyredebildiği mendirekteki çatlakların her geçen gün büyüdüğünü belirledi. 2022 yılında çatlaklar 16 santimetre iken; 1 yılda aradaki açıklığın genişliği 22 santimetreye ulaştı. Özellikle kış aylarında dalgakıranın dev dalgalarla dövülmesiyle çatlakların boyutunun arttığı belirlendi. Mendirek başından sonuna kadar çok sayıda irili ufaklı çatlak olduğu gözlemlendi.

‘ÇÖKÜYOR’ TURMEPA Antalya Şube Başkanı İzzet Ünlü, 1983 yılında yapılan mendireğin dolgu malzemelerinin aşınması nedeniyle taşların birbirinden ayrıldığını belirtti. Ünlü, özellikle turistlerin düşme tehlikesi yaşadığını söyledi. yürürken. Tatilcilerin mendirekte hem denizi seyrettiklerini hem de yat limanının fotoğraflarını çektiklerini kaydeden Ünlü, “Birkaç turist düşme tehlikesi atlattı. Düşerken birini kurtardım. Turistin ayağı çatlaklara takıldı, az daha düşüyordu. Deniz.”

Çatlakların 1 yılda 5-6 santimetre genişlediğini kaydeden Ünlü, bu bölgeye iş birliği ile dolgu malzemesi ile müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Müdahale edilmezse dalgakıranın çökeceğini belirten Ünlü, “Burası için acil eylem planı yapılmalı. Yavaş yavaş çökmeye başlıyor. Dalga hareketi ve mendireğin zemini zamanla boşalıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu