Haber

Bursa’da Sahte Engelli Raporu Operasyonu: 1’i Memur 9 Şüpheli Yakalandı

Bursa’da sağlıklı veya düşük düzeyde engeli bulunan kişilere yasa dışı olarak yüksek engel raporu veren biri memur 9 zanlı yakalandı. Adliyeye sevk edilen zanlıların pürüzlülük oranına göre ortalama 50 bin liraya yalan ihbarda bulundukları belirlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatler Şube Müdürlüğü (KOM) Mali Kabahatler Büro Grupları, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bilgisi doğrultusunda, engellilik oranı düşük veya sağlıklı olan kişilerin, engellilik oranı yüksek olan kişilere kaçak ihbarda bulunduğunu bildirdi. ‘rüşvet’ kabahatlerinden soruşturma başlattı. Aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 9 zanlının, engellilere tanınan malul emekliliği, araç alımında ÖTV muafiyeti, ücretsiz ulaşım kartı ve konut bakım bedeli gibi haklardan yararlanarak kamu zararına yol açtığı ve çok sayıda kişiyi dolandırdığı belirlendi. geçersiz engelli raporu yaparak rapor alma sözü. . Yapılan teknik ve fiziki takipte, zanlıların kendileri adına uydurma malullük raporu alınacak kişiler adına hastanelerden randevu aldıkları, zanlılara tahlile girmeden önce geçersiz raporların alındığı ve muayene yerleri ve eski sağlık kurullarında düşük olan özürlü raporlarının şüpheliler tarafından özürlü olarak gündeme getirildiği ve özürlü olduğu.

ŞÜPHELİLER SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Adresleri belirlenen zanlılar CK (48), HY (42), Ş.Ö. (38), FV (39), YS (47), AO (48), HTY (44), AOY (44), HM (59) 25 Temmuz’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda yakalandı. Biri memur olan zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte damga, muayene belgesi, diğer kişilere ait sağlık kurulu raporu ve geçersiz belgeler ele geçirildi. Polis merkezindeki sorgularında hatalarını itiraf ederek özürlü raporu için ortalama 50 bin lira aldıkları, mani oranı arttıkça fiyatı da artırdıkları öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu