Haber

Mısır Dışişleri Bakanı Filistinli mültecilere desteği değerlendirdi

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Mülteci Örgütü (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile Filistinli mültecilere yönelik takviye konusunu görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Abu Zeid’in sosyal medyada yaptığı yazılı açıklamada, Shukri’nin Lazzarini’yi başkent Kahire’de kabul ettiği belirtildi.

Toplantıda “UNRWA’nın Filistinli mültecilere hizmet misyonunun desteklenmesi” konusunun görüşüldüğü açıklandı.

UNRWA’nın faaliyetlerine destek verilmesi konusunda Shukri, “Filistinli mültecilerin günlük düşüncelerini hafifletmek ve yasal haklarını korumak vazgeçilmez bir gerekliliktir.” terimleri kullandık.

UNRWA’nın kuruluşu ve faaliyetleri

UNRWA, topraklarından edilen Filistinlilere geçici yardım sağlamak amacıyla 8 Aralık 1949’da BM Genel Kurulu’nun 302 sayılı kararıyla kuruldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana ve Ürdün’ün başkenti Amman’da iki ana merkezi ve yardım yaptığı bölgelerde şubeleri bulunan kurum, Filistin sorununa adil bir çözüm bulununcaya kadar her 3 yılda bir yenileniyor.

UNRWA’nın son yıllarda yaşadığı mali kriz nedeniyle Filistinli mültecilere yönelik hizmetleri azalırken, Haziran ayında bir açıklama yapan UNRWA, Eylül ayından itibaren hizmetlerinin kesintiye uğrayabileceği uyarısında bulundu.

UNRWA’nın Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki Filistinli mültecilere sağlık, eğitim ve sosyal yardım hizmetleri sağlayan 1.300 tesisi bulunuyor.

vartohaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu