Haber

TSK, Suriye ve Irak’ta terör hedeflerini yerli ve milli mühimmatlarla yerle bir etti

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere “Pençe-Kılıç Hava Harekatı”nın yapıldığını açıkladı. Operasyonda yerli ve ulusal imkanlarla üretilen mühimmatlar kullanıldı.

TERÖR MAKSATLARI YERLİ BOMBA İLE İMHA EDİLDİ

TRT Haber’in haberine göre, Nüfuz Edici Bombalar (NEB) teröristlerin saklandığı barınak ve sığınakları hedef alıyor. F-16 savaş uçakları, “sığınak delen” olarak da bilinen yerli NEB’lerle vuruyor. Türkiye’de yerli kaynaklarla geliştirilen birinci beton delici mühimmat olma özelliği taşıyan NEB, 2 metre kalınlıkta güçlendirilmiş betonu dahi delebiliyor.

“NEB” EMSALLERİNE NAZARAN DAHA ETKİLİ

Yer üstü ve yer altındaki gayelere karşı kullanılmak üzere tasarlanan NEB, “Ardışık Delici Harp Başlığı” teknolojisiyle vazife yapıyor. “Ardışık Delici Harp Başlığı” sayesinde düşük çarpma açılarında ve çarpma suratlarında dahi başka ülkeler tarafından geliştirilen delici bombalara nazaran çok daha yüksek aktiflik sağlıyor.

YERLİ VE ULUSAL İŞARETLEME SİSTEMLERİ KULLANILIYOR

Operasyon sırasında maksatların işaretlemesi de yerli sistemler ile yapılıyor. Mühimmatın güdümlenmesi konusunda kullanılan ulusal alternatifler ortasında TEBER, Lazer Güdüm Kiti, Hassas Güdüm Kiti, Lazer-Hassas Güdüm Kiti üzere seçenekler yer alıyor.

“SEYİT ONBAŞI” İLE YÜKLEME YAPILIYOR

Türkiye’nin milli bomba yükleme aracı Seyit Onbaşı, 1,5 tona kadar bomba ve füze yüklemesi yapabiliyor. Seyit Onbaşı hava kuvvetleri envanterindeki hemen hemen tüm bomba ve füzeleri rahatlıkla taşıyabiliyor. F-4, F-5, F-16 ve F-35’lere meselesiz formda yükleme yapabilme yeteneğine sahip olan Seyit Onbaşı, yabancı muadillerinden farklı olarak uzaktan kumanda ile de denetim edilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu